ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13714397
*
nr 1371 4397
Spegel
Gustaviansk stil, bemålad, 58x42 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 januari 2021
kl 20:27:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/1 17:24:29
1
150 kr
4/1 18:46:25
2
150 kr
4/1 18:46:25
1
150 kr (Budbetjänt)
4/1 18:47:35
2
200 kr
8/1 15:32:13
3
Vinnande bud
11/1 18:44:59
4
450 kr
11/1 18:44:59
3
500 kr (Budbetjänt)
11/1 18:45:20
4
600 kr
11/1 18:45:20
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1371 4397
Spegel
Gustaviansk stil, bemålad, 58x42 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 januari 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/1 17:24:29 | 1 | 150 kr |
4/1 18:46:25 | 2 | 150 kr |
4/1 18:46:25 | 1 | 150 kr (Budbetjänt) |
4/1 18:47:35 | 2 | 200 kr |
8/1 15:32:13 | 3 | Vinnande bud |
11/1 18:44:59 | 4 | 450 kr |
11/1 18:44:59 | 3 | 500 kr (Budbetjänt) |
11/1 18:45:20 | 4 | 600 kr |
11/1 18:45:20 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14